Як правильно хвалити дитину

kak-hvalit

Як правильно хвалити дитину Похвала потрібна кожній дитині, це просто аксіома, зрозуміла усім батькам. Але хвалити, виявляється, теж потрібно правильно. Що мається на увазі? Про це далі…

Що таке похвала? Це не лише заохочування – це велика підтримка та доказ любові, доказ того, що в тебе вірять, який додає нам впевненості. Буває, батькам складно навчитися хвалити своїх чад, адже багато з нас звикли по житті (не лише у взаєминах із рідними) бачити, в першу чергу, негативні сторони, а позитив ми сприймаємо як щось само собою зрозуміле. Ми різко реагуємо на кожен “проступок” малюка, а ось його старань, успіхів, добрих і “правильних” вчинків наче не помічаємо. Повірте‚ нарешті, що у вас чудова дитина, тоді ви зможете побачити все те, за що варто похвалити, що потрібно підкреслити.

Почніть із простого “ритуалу” – кожного вечора, перед сном, коли вкладаєте свого непосидька в ліжко, скажіть йому, що любите його, що він у вас такий хороший, що з кожним днем він робить все більші успіхи! Ви самі, мабуть, знаєте, які слова тут потрібні, за що ви не похвалили дитину протягом дня. Якщо вам категорично здається, що хвалити немає за що – хваліть за те, чого дитина НЕ зробила, тобто за ті ситуації, коли вона могла повестись нечемно, але не вчинила так: “Ти такий молодець! Сьогодні в пісочниці Петрик забрав твоє відерце, але ти не став сваритися, а спокійно продовжував з ним гратися”, – малюк здивується, що ви це помітили і оцінили.

Коли хвалите дитину, не порівнюйте її ні з ким – це провокує непотрібні комплекси. Не потрібно говорити “Ти найкращий”, адже у цій фразі вже є порівняння “кращий за інших”, скажіть “Ти в мене такий хороший, добрий, щирий, веселий”, – тобто ви оцінюєте якості конкретно вашої дитини, не порівнюючи його з іншими дітьми.

Проте й тут важливо не перегнути палку – не хваліть дитину штучно, будьте щирими з нею, порожня похвала шкодить розвитку самостійності. Кожна похвала має базуватися на якомусь вчинку, бо інакше дитина може зробити хибні висновки, що не потрібно старатися, все досягається само-собою.

Відчуйте ту “золоту середину”, недостатність у похвалі розвиває в дитині невпевненість і страх, а от її надлишок і необґрунтованість – прищеплює безвідповідальність.

Виховання дитини – непроста справа. Будьте мудрими, прислухайтесь до власного серця і до свого чада – у вас все вийде!

Автор: Марта Павлюк

Джерело: mama-tato.com.ua

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*