Виховання «страшилками»: чи існує альтернатива?

vospitanie-strashilkami

Класична ситуація: дитина відмовляється їсти (одягатися, спати, читати, прибирати, чистити зубки…), а батьки, в якості виховного методу, одразу підключають старі-добрі «страшилки» – прийде Баба Яга, лікар зробить укол, забере міліціонер, з’явиться павучок чи рогата коза… Ці нехитрі сюжети передаються з уст в уста: Бабою Ягою лякали нас, тепер і ми своїх дітей лякаємо. А робимо це тому, що такий метод майже завжди спрацьовує, хоча інколи задумуємось: чи правильно залякувати малечу?

Та й не вічно цей спосіб буде дієвим, адже дуже швидко малюк підросте і зрозуміє, що Баба Яга – лише казковий персонаж, а міліціонер займається злочинцями, а не малюками, які не хочуть їсти кашу.

Перше, до чого ви маєте бути готові – дитя, справді, вже скоро подорослішає і зрозуміє, що батьки лякали його свідомо, точніше – обманювали свідомо. Висновки напрошуватимуться відповідні: чи можна довіряти батькам? Батьківський авторитет може бути підірваний досить серйозно. Кому це потрібно?

Як бути?

Подумайте, чого ви добиваєтесь, використовуючи «страшилки»? – Швидкого результату, абсолютного послуху, але якою ціною? Малюк слухається лише через відчуття страху. Ми навіть особливо не аналізуємо цього моменту: всі так роблять і ми робимо. Корені традиції лякати дітей сягають давнини, адже в світі протягом багатьох років управління масами здійснювалась шляхом залякування, люди боялись страти, божого гніву, осуду з боку суспільства – як результат, ставали покірними. В сучасному ж світі діють інші правила, ми живемо в епоху толерантності, демократизму, індивідуалізації, страх вже не керує свідомістю людей, тому й стара методика виховання «контроль страхом» сама-собою стала не актуальною.

Найкраща альтернатива – бути відвертим, більше пояснювати, розмовляти з чадом. Не просто заборонити, а пояснити, що така поведінка засмучує вас чи інших. Якщо малюк відмовляється, наприклад, прибирати в своїй кімнаті, для чого навіювати йому, що він повинен догоджати Бабі Язі чи чорному павучку, якщо можна попросити послухатись заради своєї матусі, яка теж втомилася і хоче відпочити? Не потрібно вважати, що малюк не здатен цього зрозуміти – ви недооцінюєте його.

Батьки для дитини – перші авторитети. Пам’ятайте це і використовуйте, а не перекладайте всю відповідальність на вигаданого міліціонера.

Автор: Марта Павлюк

Джерело: mama-tato.com.ua

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*